אורלי גוטמן
 הקליניקה  |  שובר הנחה  |  שאל את אורלי  |  מן העיתונות  |  סרטונים  |  טיפים  
מהי נטורופתיה ?

מהי נטורופתיה?
נטורופתיה הינה גישת ריפוי  טבעית  המשלבת גישות  טבעיות מהרפואה המסורתית והביתית עם גישות מודרניות מבוססות על עדויות קליניות ומחקרים.

הנחת היסוד העומדת בבסיס הנטורופתיה כגישה הוליסטית  היא בתפישת האדם כשלם , כלומר האדם החולה עומד במרכז הטיפול ולא המחלה / האיבר הפגוע או הסימפטומים שהביאו את האדם  לטיפול.  הנטורופתיה מתייחסת למצבי חולי והחלמה  כמצבים המחייבים התבוננות הוליסטית רחבה והבנה של האדם כמכלול –בשתי רמות:

*      יחסי גוף נפש - יחסי הגומלין הקיימים בין המערכת הרגשית,הנפשית לבין המערכת הפיזיולוגית,הפיזית.

*      התייחסות למכלול גורמי המחלה – גורמים תורשתיים, משפחתיים,  פיזיים, ‏רגשיים, סביבתיים, חברתיים ועוד.

 נקודת המוצא בטיפול היא  טיפול באדם כמכלול ולא טיפול בסימפטומים או במחלה ומטרת הטיפול תהיה להגיע אל שורש הבעיה ולטפל בבעיה מהשורש.

הנטורופתיה מאמינה בכוחות הריפוי הטבעיים הנמצאים בכל אדם ומתוך כך ביכולת של הגוף לרפא את עצמו. הגוף הוא "מכונה" נפלאה ובכל שניה  ושנייה מתרחשים בו תהליכים נפלאים שלעיתים אנו מתייחסים אליהם כמובן מאליו. למשל – אם אנו חלילה נשרטים או נפצעים , הגוף -הוא שיודע לשלוח תאים של מערכת החיסון כדי להלחם בחיידקים שמאיימים לזהם את הפצע, הגוף -הוא שיודע להפעיל את מנגנון הקרישה בדמנו בדייקנות רבה על מנת שהדם ייקרש במהירות ויחד עם זאת ייקרש רק במקום הפצע ולא בגוף כולו, הגוף -הוא שיודע להצמיח תאי עור על מנת ליצור צלקת שתסגור את הפצע. אנו שמים פלסטר או מחטאים את הפצע כפעולות תומכות וכעזר לגוף אך תהליכי הריפוי נובעים מהגוף עצמו.

. תוספים הם אחד מהכלים  במסגרת הטיפול. ניתן להסביר את ראציונאל הטיפול הנטורופתי דרך תיסוף הגוף בפרוביוטיקה. העשרת הגוף בחיידקים פרוביוטיים בגופנו  משנה את אוכלוסית החיידקים במעי.(להלן – הפלורה). פלורה תקינה בגוף היא ביטוי לבריאות, הרמוניה, איזון, זרימה. בהעדר איזון בפלורה במערכת העיכול נוצרת חסימה וחוסר תנועה – הפריסטלטיקה איטית יותר, רעלים מצטברים, חיידקים מתרבים – ומכאן שהריפוי בעזרת פרוביוטיקה יביא לשיקום ההרמוניה בכל המישורים – נפשי, פיזי, רגשי ורוחני. בזכות יכולתם  המופלאה של החיידקים הפרוביוטיים לחיות במעיים ואז כחלק מסביבת המעי לחזק את חיסוניות הגוף הינה דוגמא נפלאה ליכולתו של הגוף לרפא את עצמו. מחקר חדש, שפורסם במגזין Pediatrics, אוגוסט 2009 קבע כי תוספת פרוביוטיקה הינה דרך יעילה ובטוחה להפחית ולקצר אירועי חום,נזלת ושיעול בילדים. המחקר הנ"ל מצא כי שילוב של לקטובצילוס אצידופילוס עם ביפידובקטריום שיפר את ההגנה של הגוף בהשוואה ללקטובצילוס אצידופילוס לבדו.

כיום, בעקבות הצטברות מחקרים על זני החיידקים השונים ניתן להתאים בטיפול הנטורופטי זני  חיידקים פרוביוטיים ספציפיים בהתאם לבעיה (לדוגמא - פרוביוטיקה לטיפול בדלקות וגינאליות לעומת פרוביוטיקה המתאימה במצבי תסמונת המעי הרגיז . במחקר אקראי, מבוקר וכפול סמויות שנמשך 4 שבועות, ניתנה כמוסה המכילה 10 ביליון חיידקים פרוביוטיים מהזן  Lp299  או פלסבו. ונמצא כי חיידק זה תורם לשיפור כללי בתסמיני מערכת העיכול. הוא שרד במערכת העיכול ותרם להפחתת כאבי הבטן והנפיחות.)

במהלך חיינו אנו יכולים למצוא את עצמנו פעמים רבות עסוקים בדיאלוג מול גופנו וכוחות הריפוי שבו -  "החורף הזה חליתי המון פעמים וכל פעם היה לי קשה להתאושש" או " איזה יופי הפצע שלי הגליד מהר מאד".

בטיפול  הנטורופתי נגייס את האדם  ואת כוחותיו לתהליך הריפוי , נחבר את  המטופל  לתהליכי החיים החיוביים, המצמיחים וההרמוניים עבורו .

למה הכוונה?

תהליך של חולי הוא תהליך של יציאת הגוף מאיזון, מסיבות שונות (למשל אספקת "דלק" לא נכון לגוף, שחיקה ועוד)  מנגנונים שונים בגופנו נחלשים והדבר עלול להתבטא במחלות שונות בגופנו.

בתהליך הטיפול הנטורופתי נשאף להעצים את התהליכים מעודדי החיים, מעודדי אנרגיית החיים (ה- VITAL FORCE) ומנגד למזער את הגורמים המחלישים אנרגיה זו. 

למשל - הטיפול יתייחס  להחלשת גורמים הידועים כמחלישי  VITAL FORCE כמו – מחסור תזונתי, חסר  בויטמינים ומינראלים, מיעוט שתיית מים, סביבה עוינת וכדומה, ומתוך כך תבוא למשל הכוונה למזון נטול צבעי מאכל וחומרי שימור ובמקביל נתייחס כמובן לגורמים מוחלטים המסייעים להעלות את אנרגית החיים כמו – מזון מזין ועשיר, פעילות מרגיעה, סיפוק בעבודה וכו'  .

מתוך האמונה של הנטורופתיה בכוח הריפוי הטבעי של הגוף, הטיפול הנטורופתי רואה במטופל אחראי לבריאותו ואקטיבי מאד בתהליך הטיפול .המטפל נמצא עבורו , מלמד, מסביר ותומך במטופל במהלך הדרך.

יש לציין כי טיפול נטורופתי הוא תהליך. נטורופתיה אינה רפואת חירום ובמקרה של התקף לב מומלץ לפנות ישירות למיון....נטורופתיה מתאימה מאד למצבים בהם החולי קשור לאורחות חיים כמו סכרת, השמנה, יתר לחץ דם ורמות כולסטרול גבוהות , לבעיות במערכת העיכול וכן במצבים כרוניים כמו אלרגיות, דלקות מפרקים, אקנה ועוד.

נטורופתיה דוגלת בתפישה של רפואה מונעת.

 הגישה הנטורופתית מאמינה שעדיף למנע מחלות מאשר לטפל בהן. זוהי גישה שבעיקרה היא גישה מניעתית המתייחסת ‏לחינוך לאורח חיים בריא וכן  להקשבה לגוף תוך התייחסות לגורמי הסיכון ול"נורות אזהרה" שהגוף מאותת בהן .

הטיפול הנטורופתי לוקח בחשבון את סדר יומו של המטופל,תפישת החיים שלו ואורחות חייו . הטיפול הינו אישי ותפור למידותיו של המטופל.

מהם הכלים הטיפוליים?

לנטורופת ארגז כלים המכיל את הכלים הטיפוליים הבאים:

בראש ובראשונה - ייעוץ תזונתי – בראייה של תזונה טבעית – תזונה עשירה ומלאה שמזינה את הגוף, טיפול במחלות ומניעתן, חינוך לאורח חיים בריא והקניית הרגלי תזונה נכונה. העקרון המנחה יהא "היו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך – מזונך" (הרמב"ם)

התאמת תוספים בהתאם לצורך – בתחילת טיפול יינתנו תוספים כהשלמה טיפולית ולמילוי חסרים תזונתיים ובהמשך התהליך יותאמו תוספים לתחזוקה בלבד.
צמחי מרפא – שימוש בתכונות של צמחי מרפא לריפוי וחיזוק הגוף – בחליטות, במזון או כ"תרופה" על פי מרשם המופק במפעל לצמחי מרפא .

פרחי באך – תמציות אנרגטיות לטיפול במצבים של חוסר איזון רגשי.פרחי באך מאפשרים את הטיפול ההוליסטי ע"י התייחסות טיפולית לחסימות שהביאו על האדם את החולי או ממקום של הקלה והרגעה על מצבים רגשיים שבאו בעקבות הקושי הפיזי.

ארומתרפיה – שמנים ארומתרפיים במבער או בעיסוי עצמי ע"י המטופל

הטיפול הנטורופתי  יכוון בראש ובראשונה להתאמת תזונה פונקציונאלית לאדם ולאחר מכן יותאמו שאר הכלים הטיפוליים הנ"ל – כל מקרה ומקרה לגופו וכל שלב ושלב טיפולי לגופו. למשל, במקרים של חוסר איזון ברמות כולסטרול ושומנים בדם יותאם תפריט המבוסס על תזונה ים-תיכונית בשילוב של תוסף של פיטוסטרולים והמלצה לאורח חיים בריא הכולל הפסקת עישון ועיסוק בפעילות גופנית סדירה. המלצות אלו  מבוססות על מחקר חדש  שנערך ע"י צוות חוקרים רב תחומי מיוון הקובע כי צריכת פיטוסטרולים תוך כדי הקפדה על תזונה ים תיכונית הובילו לירידה בסיכון הקרדיווסקולרי , הפחיתו את רמות הLDL ואת רמות מדד הדלקת CRP. המחקר נערך על 150 משתתפים עם היפרכולסטרולמיה מתונה ונערך 4 חודשים.

כיצד מתבצע הטיפול ?

הטיפול הנטורופתי בנוי ממספר מפגשים אשר מספרם והתדירות שלהם משתנה ממטופל למטופל. רצף המפגשים נקבע בהידברות בין המטפל למטופל עפ"י השלב הטיפולי,  חומרת הבעיה, מידת ההיענות של המטופל  ורמת התמיכה לה הוא זקוק .

המפגש הראשון ארוך מהבאים אחריו והוא מוקדש לתשאול מקיף ומעמיק. במסגרת התשאול,  הנטורופת מברר לעומק את פרטי הבעיה ולומד להכיר את המטופל על מכלול אורחות חייו . למפגש זה מומלץ להגיע עם בדיקות דם או כל חומר רפואי רלוונטי אחר.

בסיום המפגש הראשון המטופל יקבל הנחיות תזונתיות להמשך הדרך  ותבנה תכנית הטיפול. בהתאם לשיקול דעתו של הנטורופת יותאמו  צמחי מרפא, תוספים, פרחי באך או שמנים ארומתרפיים .

למי מתאים הטיפול הנטורופתי?

לכולם – ילדים, נשים  וגברים.

למניעת מחלות וכן למצבי חולי וחוסר איזון רבים נוספים :

איזון רמות סוכר , איזון רמות שומנים בדם

אקנה, אטופיק דרמטיטיס

הרזייה ,אימוץ אורח חיים בריא והרגלי תזונה נכונים

מצבי אנמיה וחסר B12

מצבי עצירות / כאבי בטן/ טחורים

לתמיכה בבעיות קשב וריכוז

אסטמה ובעיות נשימה

בעיות חניכיים

סטרס וחרדות                       

  ועוד.

דוגמאות למצבים לאורך מעגל החיים של נשים – למשל:

·         לבחורה שסובלת מתסמונת קדם ווסתית או אקנה

·         לאשה בתקופת ההריון , להדרכה תזונתית להקלה על מצב עצירות למשל ..או  על חששות לקראת הלידה המתקרבת

·         לאשה מיניקה שרוצה ללמוד לאכול נכון וגם להגביר את תפוקת החלב

·         לאשה בגיל המעבר – להקלה על הסימפטומים האופיינים לגיל

מסלול ההכשרה – לימודי נטורופתיה:

מסלול לימודי נטורופתיה הינו מסלול ארבע – שנתי. הלימודים כוללים מסלול לימודים תלת שנתי של תזונה טבעית, לימודי רפואה מערבית , טיפול בצמחי מרפא, ארומתרפיה, פרחי באך, תזונה אורתומולקולרית, טכניקת מגע (לדוגמא שיאצו או רפלקסולוגיה – כטכניקת טיפול ואבחון), לימודי אירידולוגיה  וקורסים מגישות טבעיות אחרות – למשל קורסים ברפואה סינית והומיאופתיה קלאסית. המסלול כולל סטאג' הן בתזונה טבעית והן בנטורופתיה.

 

 

 
NTT - מערכות ניהול תוכן

כל הזכויות שמורות - אורלי גוטמן ©

BetaGroup - עיצוב אתרים